Przygotowanie środowiska programisty Java

W tej lekcji dowiesz się jak zainstalować i skonfigurować niezbędne narzędzia potrzebne do rozpoczęcia przygody z programowaniem w Javie. Potrzebne będą nam takie elementy jak:

1. Java Development Kit (JDK)
2. Zrealizowanie konfiguracji
3. Edytor kodu (IDE)

Pisanie apletów i aplikacji Java wymaga zastosowania narzędzi w rodzaju pakietu JDK. W skład JDK wchodzi środowisko Java Runtime Environment (JRE), kompilator języka Java i interfejsy API.

Jakie są różnice pomiędzy JRE, JDK oraz JVM?

W przypadku języka Java często będziesz miał styczność z terminami JRE, JDK oraz JVM. Bardzo istotne jest zrozumienie różnicy pomiędzy nimi, już staram Ci się je wytłumaczyć.

JRE (ang. Java Runtime Environment) – jest to maszyna wirtualna nie zawierająca dodatkowych narzędzi niezbędnych dla programisty. W uproszczeniu można powiedzieć że zawiera wyłącznie implementację wirtualnej maszyny – program java. Do uruchamiania programów napisanych w języku Java wystarczy JRE.

JDK(ang. Java SE Development Kit) – jest to zestaw/pakiet narzędzi dla programisty. Zestaw ten jest niezbędny do pisania programów w języku Java. Jednym z dodatkowych programów zawartych w zestawie jest javac – kompilator języka Java.

JVM (Java Virtual Machine),  Wirtualna Maszyna Javy. Jest to maszyna wirtualna oraz środowisko zdolne do wykonywania skompilowanego kodu aplikacji napisanej w języku Java (kod bajtowy Javy).

Przechodzimy do działania. Cały proces zaczynamy od ściągnięcia odpowiedniej wersji maszyny wirtualnej a więc pobieramy środowisko JDK ze strony Oracle

Z Javą jest tak, że najlepiej pobrać jej najnowszą wersję ponieważ posiada kompatybilność wsteczną. Instalacja powinna przebiegać bez większych problemów, staramy się pozostawić wszystkie domyślne ustawienia instalując Javę również w domyślnej lokalizacji – Program Files.

Po zakończonej instalacji należy sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo. W tym celu otwieramy konsolę. Kliknij Start -> Uruchom, wyszukaj cmd uruchamiając go. Po czym wpisz w konsoli polecenie java, powinno nam się ukazać coś takiego jak poniżej.

Następnie w ten sam sposób wpisujemy javac i także powinniśmy otrzymać wydruk dostępnych funkcji. Jednak może nas spotkać niefajna sytuacja z informacją:

Już to naprawiamy – musimy użyć trwałego rozwiązania i skonfigurować zmienne środowiskowe.

Wybieramy kolejno: Mój komputer -> Właściwości -> Zaawansowane -> Zmienne Środowiskowe

lub wciśnij znaczek windowsa+S i wyszukaj frazę „Zmienne środowiskowe

Wystarczy kliknąć na zmienną Path, następnie Edytuj i Nowy dodając ścieżkę do folderu bin pakietu JDK na końcu zatwierdzając przyciskiem ok.
W moim przypadku jest to C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_144\bin  (u Ciebie ta wersja będzie nowsza)

Tereaz uruchom ponownie konsolę i sprawdź  polecenia java i javac. Możesz też do komend dodać flagę -version, dzięki czemu wyświetli się wersja skonfigurowanej Javy. ( java -version)

Z jakiego IDE czyli edytora kodu będziemy korzystać ?

IDE to termin odnoszący się do Zintegrowanego Środowiska Rozwoju (Integrated Development Environment). IDE pozwala na zapisanie kodu i debugowanie go za pomocą kompilatora lub linter w tym samym programie.

Jeżeli chcesz programować w Javie, zapewne staniesz przed wyborem, które IDE będzie najlepsze. Na rynku mamy kilka środowisk do wyboru. Skupię się na dwóch najpopularniejszych:


Eclipse jest to darmowa platforma, która jest szeroko rozpowszechniona w środowisku programistów. To IDE jest często wykorzystywane przez firmy szukające oszczędności na licencji a wykorzystujące go komercyjnie do pracy z Java Enterprise Edition (Java EE). Można go pobrać ze strony Fundacji Eclipse, działa na wszystkich systemach operacyjnych. Eclipse posiada ogromna bazę wtyczek pozwalających na tworzenie kodu w niemal każdym języku programowania, jak i wykorzystanie go jako bazy dla aplikacji innego typu.

Zalety

  • Ogromna baza rozszerzeń
  • Bardzo dobre edytory
  • Możliwość współpracy z każdym językiem
  • Możliwość pracy nie jako IDE, ale, na przykład, klient poczty
  • Brak problemów z wydajnością nawet przy dużej ilości wtyczek
  • Duża i aktywna społeczność, która zapewnia wsparcie

Wady

  • Praktycznie brak edytora JavaFX
  • Bardzo kiepski edytor wizualny Swinga
  • Brak kontroli nad jakością wtyczek

 


InteliJ Idea jest obecnie najbardziej zaawansowanym IDE dla Javy. Działa na wszystkich systemach operacyjnych i można je zakupić na stronie producenta. Można też pobrać wersję Community, wyposażoną w podstawowe funkcje i przeznaczoną dla programistów Java i Groovy. W trakcie kursu korzystamy właśnie z tego IDE.

Zalety

  • Obecnie najbardziej zaawansowane IDE dla Javy na rynku
  • Świetne edytory
  • Wspiera wszystkie technologie Java oraz inne języki
  • Wysokiej jakości wtyczki

Wady

  • Cena

Zobacz w kolejnym artykule instalację i pierwsze uruchomienie (projekt) w IntelliJ IDEA

W pilnych sprawach zachęcamy do kontaktu telefonicznego