Zdalny pair programming w czasie rzeczywistym – nowość od JetBrains

Code With Me to nowa funkcja dostępna w IntelliJ IDEA i innych IDE opartych na IntelliJ, począwszy od najnowszych dostępnych wersji 2020.2 (2020.2.x). Umożliwia ona udostępnianie otwartego projektu w IDE zespołowi rozproszonemu (zdalnie). Dzięki temu zespół może szybko uzyskać dostęp do Twojego kodu i pomóc Ci zbadać problemy, przejrzeć i wspólnie z Tobą pracować w czasie rzeczywistym. W trakcie tego można nadal cieszyć się pełnymi zaletami autouzupełniania kodu, inteligentnej nawigacji, refaktoryzacji, pakietu do debugowania i wbudowanego terminala dostępnego w IDE JetBrains. 

Jak informuje producent na swojej stronie jest to wczesna wersja i może zawierać błędy a każde korzystanie z jej odbywa się na własne ryzyko. Na chwilę obecną jest ona również bezpłatna. Jednak producent daje nam do zrozumienia, że opracowuje elastyczne plany cenowe na dystrybucję Code With Me jako płatną usługę dla różnych IDE JetBrains.

Pair programming  – wspólne edytowanie, testowanie i debugowanie.
Swarm programming – jednoczesne kodowanie razem w jednym zdalnym IDE.
Guiding/Mentoring – zapraszanie gościa lub wielu gości do podążania za Tobą, abyś mógł pokazać i wyjaśnić kod.


Etap I
Wszystko, co musisz zrobić, aby rozpocząć korzystanie z Code With Me, to pobrać najnowszą dostępną wersję swojego ulubionego IDE JetBrains i zainstalować wtyczkę Code With Me z Marketplace (Preferencje / Ustawienia -> Wtyczki | Marketplace):

 

Etap II
Po zainstalowaniu wtyczki i ponownym uruchomieniu IDE odkryjesz nową opcję na pasku narzędzi, z której możesz utworzyć udostępniony link, który następnie możesz wysłać do członka zespołu, aby mógł dołączyć do ciebie w twoim IDE:

 

Etap III
Kiedy twój kolega z zespołu kliknie łącze, które mu udostępniłeś, automatycznie pobierze i otworzy specjalnie dla niego zaprojektowanego klienta IntelliJ, który będzie współpracował z JetBrains IDE. Jeśli Twój kolega z zespołu nie ma IDE JetBrains, kliknięty link otworzy stronę internetową, która poprosi go o pobranie klienta IntelliJ. Strona internetowa poprowadzi go przez proces instalacji


Etap IV
Zainstalowany klient IntelliJ otworzy się i zaoferuje połączenie członków zespołu z projektem, dzięki czemu będziecie mogli razem rozpocząć zdalną sesję kodowania:


Etap V
Zostaniesz poproszony o zaakceptowanie prośby kolegi/ów::

 

GOTOWE !

 

 

 

źródło: https://blog.jetbrains.com/blog/2020/09/28/code-with-me-eap/

W pilnych sprawach zachęcamy do kontaktu telefonicznego